دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

: مفهوم مواد مخدر

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

1: مفهوم لغوی مواد مخدر[1]

مواد مخدر در لغت یعنی آن چیز که که تولید رخوت و سستی اعصاب کند[2] و مخدرات یعنی داروهایی که باعث سستی و بی حسی می گردد[3] و مواد مخدر به داروهایی که استعمال آنها سبب بی حسی و بی حالی و تخدیر عمومی می گردد(مثل کوکائین، هروئین و غیره) اطلاق می گردد.

در لغت نامه دهخدا  در تعریف مواد مخدر آمده می باشد: ادویه‌ای که بی خوابی و سستی اندام(آرد) چیزهایی که اعضای آدمی را بی حرکت و سست می کند[4].

مواد مخدر دارای گروههای متعدد و مصنوعی هستند و هر گروه و حتی هر یک از این مواد دارای خصوصیات و بالتبع دارای تعاریف جداگانه‌ای می‌باشند. لذا ارائه تعریف واحد که تمامی مواد مخدر را در بر بگیرد کاری دشوار و البته غیر عقلانی می باشد. از این رو تمامی قوانین، آئین نامه‌ها و همچنین معاهدات بین المللی مربوط به مواد مخدر نیز برای این مواد، به گونه کلی تعریف واحدی ارائه نکرده و به توضیح جداگانه هر یک از مواد پرداخته‌اند. بعضی از نویسندگان از دیدگاه علوم مختلف، تعاریف مختلفی نیز برای مواد مخدر ارائه کرده‌اند که در اینجا به همین تعاریف بسنده میکنیم.

2: مفهوم اصطلاحی مواد مخدر

از نظر اصطلاحی مواد مخدر به کلیه مواد طبیعی و شیمیایی گفته می گردد که اعتیاد آور باشد، بعضی از این مواد تحریک کننده نبوده بلکه ممکن می باشد ایجاد تحرک و توهم نماید . به گونه کلی مواد مخدر به موادی اطلاق می گردد که مصرف آنها در بشر حالتی غیر عادی ایجاد نماید این حالات که عموماً لذت بخش هستند به صورت موقت و کاذب به وجود می‌آید.

بروز همین حالات و کیف و لذت پس از اولین مصرف، که در بعضی مواد فقط به علت کنجکاوی به آن مبادرت می گردد، باعث تداوم مصرف و اعتیاد می گردد.[5]

از نظر دارویی و به عبارت بهتر از نظر علم پزشکی هر ماده‌ای که با تاثیر روی سیستم مرکزی اعصاب قادر به ایجاد تغییرات جسمانی، رفتاری و روانی در بشر باشد، مخدر می باشد. از نظر علم روانشناسی هر ماده‌ای که بشر پس از مصرف نسبت به آن وابستگی اعم از روانی یا جسمانی پیدا کند مواد مخدر می باشد.

از نظر جامعه شناسی هر ماده‌ای که پس از مصرف آن چنان تغییراتی در انسانی ایجاد کند از نظر اجتماعی این تغییرات قابل قبول یا پذیرش نباشد و اجتماع نسبت به آن حساسیت یا واکنشی نشان دهد مخدر می باشد.

از نظر سیاسی هر دارویی که پس از مصرف، طرز فکر مصرف کنندگان را به نحوی تغییر دهد که نسبت به مسایل سیاسی کشورشان بی تفاوت یا باعث جهان بینی متضاد گردند مخدر می باشد و در نهایت تعریف مواد مخدر بر اساس بی تفاوتی و تحمل دارویی عبارت می باشد از هر دارویی که مصرف آن باعث بی تفاوتی یا مصونیت بشر نسبت به آن دارو گردد یا به بیانی دیگر تحمل دارویی ایجاد نماید آن دارو مخدر می باشد.[6]

  1. Narcotics
  2. محمد معین، فرهنگ فارسی، جلد سوم، ص 3941
  3. حسن عمید، همان، ص 934
  4. دهخدا، لغت نامه، جلد 44، ص 644.
  5. علی اصغر، قربان حسینی، همان، ص 29.
  6. محمدحسن، شهیدی، همان، ص 20.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش :

هدف کلی : مطالعه و آشنایی با علل و عوامل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راه کار های پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/می باشد.

هدف فرعی : از آنجایی که موضوع پژوهش چندان مورد توجه مسئولین و نهادها قرار نگرفته می باشد لذا در این پژوهش اهداف زیر مورد توجه نگارنده قرار گرفته می باشد:

1- تبیین انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

2- مطالعه علل و عوامل بزهکاری جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان در زمینه مواد مخدر

3- مطالعه انواع پیشگیری و راه های مقابله با مواد مخدر

4- سوالات پژوهش :

سوال اصلی: چه علل و عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر گردیده می باشد؟

 

سوالات فرعی:

عوامل فردی ، خانوادگی و اجتماعی چگونه در گرایش جوانان و نوجوانان به http://lawfile.ir/تاثیرگزار می باشد ؟


محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان در گرایش آنان به مواد مخدر موثر می باشد؟

چه راه هایی جهت پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان هست؟

فرضیه ها ی پژوهش :

عوامل مختلف درونی، محیط خانواده و اجتماع در http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان موثر می باشد.

میان محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان با بزهکاری آنان در زمینه مواد مخدر ارتباط معناداری هست.

با پیشگیری علمی از http://lawfile.ir/و درمان معتادین میزان بزهکاری در زمینه مواد مخدر تقلیل می یابد.

 

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن   با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه حقوق