:دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

عنوان : مطالعه ساختار قشربندی اجتماعی بلوچستان ایران و عوامل موثر بر آن در دوره پهلوی اول

به نام خدا

موضوع:

مطالعه ساختار قشربندی اجتماعی بلوچستان ایران و عوامل موثر بر آن در دوره پهلوی اول

استاد راهنما:

دکتر حسین ابوالحسن تنهایی

استاد مشاور:

دکتر مصطفی عبدی

 

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

فصل اول : رویکرد آغازین

 • تاریخچه مطالعاتی
 • اظهار مساله
 • اهداف مطالعاتی
 • اهمیت مطالعاتی
 • اصطلاح شناسی

فصل دوم : رویکرد  نظری

 • ادبیات نظری
 • چارچوب نظری
 • مدل نظری
 • فرضیات پژوهش
 • گستره مطالعاتی
 • مروری بر چند کتاب

فصل سوم : رویکرد  پژوهش

 • رسش پژوهش
 • طرح پژوهش
 • فن پژوهش
 • طرح تحلیلی

فصل چهارم : ارائه و تحلیل داده ها

معرفی بلوچستان

بلوچ و بلوچستان

بلوچستان ایران

بلوچستان پاکستان

مطالعه دوره پهلوی اول و اهمیت آن در تاریخ ایران

بلوچستان ایران در دوره پهلوی اول

مطالعه عوامل موثر بر ساختار قشربندی اجتماعی

سنت های اجتماعی

ساختار سیاسی

دین

مطالعه اقشار اجتماعی بلوچستان

طبقه فرادست

 

طبقه فرودست

فصل پنجم : استنتاج

 • نتیجه گیری
 • پیشنهادات

 

این پژوهش در نظر دارد ساختار قشربندی اجتماعی بلوچستان ایران و زمینه های اجتماعی تاثیرگذار برآن در دوره پهلوی اول را به مطالعه و واکاوی بشیند ، برای این مقصود در وهله اول پژوهش قصد آن را دارد تا به مراجعه به زمینه های اجتماعیی دخیل برساختار قشربندی همچون سنت های اجتماعی،دین و سیاست آنها را مطالعه نموده و سپس با اظهار اوضاع سیاسی اجتماعی ایران در دوره پهلوی اول وبررسی اوضاع بلوچستان در همان دوره ، به مطالعه اقشار اجتماعی بپردازد.

تاریخچه مطالعاتی [1]

 • مطالعه ساختار قشربندی اجتماعی در دوره قاجاریه از آغاز حکومت آغا محمد خان تا احمدشاه ، موضوع پژوهشی می باشد که نسرین صفوی زاده با راهنمایی دکتر تنهایی و مشاوره دکتر توسلی در دوره کارشناسی ارشد خود در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک انجام داده می باشد.وی در قسمتی از پژوهش خویش چنین می نویسد:

جامعه ایرانی از زمانهای قدیم تا کنون بر پایه سه نهاد حکومت ، دین و اقتصاد به حیات خویش ادامه داده می باشد و بنیان اجتماعی – اقتصادی قشربندی اجتماعی در دوره قاجاریه نیز مبتنی بر ترکیبی از اقتدار سیاسی ، اقتدار دینی و اقتدار اقتصادی بوده می باشد . به طوری که ارتباط تفکیک ناپذیر این سه محور قدرت تاثیر شگرفی بر ساختار قشربندی اجتماعی این دوران داشت(صفوی زاده ، 154:1374).

 • خاستگاه و تعلقات طبقاتی زنان در قشر اصلی (طبقه فرادست) در نظام قشربندی اجتماعی ایران در دوره سلطنت ناصرالدین شاه تا پایان سلطنت احمدشاه موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد جامعه شناسی خانم زهرا نادری می باشد که در نیمسال دوم 83-82 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز انجام داده می باشد. در قسمتی از فصل استنتاج این پژوهش چنین آمده می باشد :

ساختار استبدادی حکومت و فرهنگ سنتی ، موجبات محدودیت هایی را برای زنان فراهم نمود و او را در حصار خانه ها محبوس نمود اما این محدودیت ها مانع از تاثیر زنان ایرانی در حوادث و وقایع سیاسی و اجتماعی نگردید …….در عصر قاجار خصوصا از دوران سلطنت ناصرالدین شاه و بعد از شکست ایران از روسیه و انجام اصلاحات و اقدامات افرادی زیرا امیرکبیر و عباس میرزا و قائم مقام و رفت و آمد خارجیان و… زنان را از حق خود آگاه نمود( نادری ،245:1383).

 • مطالعه ساختار طبقاتی قشر حاشیه ای در طبقه فرادست و تاثیرات آن در جریانات اجتماعی و سیاسی با توجه ساختار قشربندی جامعه ایران در دوره پهلوی دوم موضوع پایان نامه مهدی فراتی در مقطع کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی می باشد . وی در این پژوهش با مطالعه اقشار نظامیان ،ملاکین بزرگ ،روحانیون و … به توصیف و تأثیر آنها پرداخته می باشد:
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : بررسی ایده آل های باروری در بین زنان 49-15 ساله (مطالعه موردی: شهرستان مهر، استان فارس)

جستجو در سایت :   


در مطالعه ساخت طبقاتی با در نظر داشتن ملاک چگونگی در اختیار داشتن وسایل و ابزار تولید و توزیع منابع طبیعی و انسانی و قدرت و ثروت و مشارکت در نظام تقسیم کار به مطالعه دو طبقه فرادست و فرو دست ، مشخص گردید که طبقه فرادست که شامل دستگاه سلطنت،شاهزادگان ،ملاکین بزرگ ، تجار و روحانیون وابسته ، خوانین و سران نظامی می گردید به دلیل مشارکت مستقیم آنها در نظام تقسیم کار اجتماعی و در تملک داشتن وسایل تولید و به تمرکز ثروت و قدرت و منزلت دست می یافته اند(فراتی ،151:1383).

 • تحقیقی دیگر تحت عنوان مطالعه ساختار طبقاتی ایل قشقایی در دوره پهلوی اول را شهرام رشیدی به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد جامعه شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک انجام داده می باشد که وی پس از توصیف و تبیین ساختار به مطالعه دو طبقه فرا دست و فرودست و هشت قشر موجود در جامعه آماری خود پرداخته می باشد.
 • مطالعه ساختار فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی و تفسیر طبقاتی قشر حاشیه نشین در شهر اسلام آباد غرب در محله شهرستانی در سال 1379 موضوع پژوهش پیان نامه رضا صیدمحمدی می باشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک انجام داده می باشد.وی در قسمتی از پژوهش چنین عنوان می کند که:اکثز حاشیه نشینان مهاجرانی هستند که به دنبال آرزوها و امیدهای خود به شهر پناه آورده اندو انتظار داشتند که موقعیت بهتری در شهر عایدشان گردد. اما به دلیل تخصص گرایی در شهر متاسفانه آنها به چنین موقعیت های دست نیافتند.

تمامی پژوهش های فوق از تئوری قشربندی اجتماعی ابوالحسن تنهایی در تحلیل های خود بهره گیری نموده اند.

 • قاسم سیاسر در پژوهشی تحت عنوان”مناسبات سرداران ، علما و تحصیل کردگان بلوچ با دولت مدرن ” به تبیین چگونگی ورود نیروهای رضاخان به بلوچستان و مطالعه اوضاع داخلی آن پرداخته می باشد. وی با دیدی سیاسی چگونگی نفوذ نیروهای پهلوی به بلوچستان ، به مطالعه مناسبات آنها با طبقه فرداست جامعه(علما ، تحصیل کردگان و سرداران) پرداخته می باشد. از این میان خاندان علم را که نفوذ بیشتری در بلوچستان داشته اند ، بیش از همه مورد مطالعه و واکاوی قرار داده می باشد. کتاب مورد نظر می تواند اطلاعات خوبی در زمینه اوضاع سیاسی اجتماعی بلوچستان در اختیار خواننده قرار دهد. اما این کتاب به مطالعه مفصل قشربندی در آن دوره نپرداخته می باشد و بایستی از لابه لای مطالب آن به این ساختارها پی برد.

[1] Background of the study

تعداد صفحه : 129

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***