:دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه وهدف

 

مفاصل سبب ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشند. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می گردد. استئوآرتریت جمعیت بسیار زیادی از انسانها را درگیر نموده می باشد و همچنین در دامپزشکی استئوآرتریت در اسب ها و حیوانات خانگی بسیار گزارش می گردد و درمانهای مختلفی روی آنها انجام می‌گیرد که هنوز با قاطعیت نمی توان درمان اختصاصی برای این موردها در نظر گرفت(50). استئوارتریت یک بیماری مزمن، دردناک و پیشرونده مفصلی می باشد که اغلب علت آن ناشناخته می باشد اما ارتباط زیادی با سن دارد و در سنین میانسالی و بالاتر بیشتر دیده می­گردد.در مطالعه های اخیر مشخص شده که 10% سگ ها مبتلا به استئوارتریت هستند و 40% از گربه ها نیز از درد های مفصلی رنج می برند.آسیب­های ارتوپدی مانند بیماریهای تحلیل رونده و پیشرونده مثل (دیسپلازی مفصل لگن[1] ، دیسپلازی مفصل آرنج[2]، در رفتگی استخوان کشکک[3]) و ضربات فیزیکی به مفاصل مانند(شکستگی­ها و صدمات لیگامنتی مثل پارگی وتر صلیبی قدامی[4]) می توانند سبب ایجاد استئوارتریت یا تشدید آن شوند. عوامل دیگر مانند استعداد ژنتیکی بخصوص در نژادهایی که عضلات سنگین­تری دارند مانند ژرمن شفرد، گولدن رتریور و….، چاقی، اختلالات هورمونی یا متابولیکی مانند (هموکروماتوسیس[5]، آکرومگالی[6])، اختلالات استخوان و مفصلی در زمان تولید و رسوب کریستال­های اوریک اسید در مفاصل را نیز بایستی مدنظر داشت(28).

در این بیماری معمول­ترین مفاصلی که درگیر می­شوند مفاصل زانو،آرنج و لگن هستند اما در عین حال هر مفصلی می­تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. مانند اولین علائم­های هشداردهنده استئوارتریت می­توان اشکال ماهیچه­ای، سختی در راه رفتن و لنگش، استراحت بیش از حالت نرمال، لیسیدن یا گاز گرفتن مفصل، گرم و متورم بودن مفصل را نام برد که این علائم خصوصا بعد از یک دوره استراحت و یا در هوای سرد بیشتر و شدیدتر دیده می­شوند(73).تشخیص این بیماری به گونه معمول از طریق X-Ray صورت می­گیرد اما بهره گیری از روش­های دیگر نیز مانند تجزیه مایع مفصلی و ادرار نیز کمک­کننده میباشد. آمار نشان می­دهد که 80%بشر ها  تا سن 65 سالگی علائم رادیوگرافی استئوآرتریت را نشان می­دهند در حالی که تنها 65% از آنها دارای علائم بالینی بیماری هستند. جستجو در سایت :   

درمان­های انجام شده تا به امروز محدود به بهره گیری از داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب استروئیدی و غیراستروئیدی، استراحت مفصلی و در موردها پیشرفته جراحی بوده می باشد. اما هیچ یک از آنها به بهبودی کامل و ترمیم غضروف کمک شایانی نکرده می باشد(50). پلاسمای غنی از پلاکت(PRP)[7] قسمتی از پلاسما با غلظت غنی از پلاکت ها می باشد. پلاکت ها دارای گرانولهای آلفا می باشند که غنی از فاکتورهای رشد هستند و می توانند در ترمیم بافتی بسیار مؤثر باشند.PRPدرزمینه های مختلف ترمیم در جراحی ها بهره گیری شده می باشد مانند ترمیم استخوانی و نسوج نرم را با قرار دادن غلظت بالای پلاکت خودی در محل ضایعه سرعت بخشیده می باشد.سادگی تهیه PRP و منافع ترمیمی آن امیدی برای بهبودی های سریع بافتی به شمار می رود.تابحال تحقیقات مختلفی در بهره گیری از PRP در سرعت بخشیدن به ترمیم های بافتی همانند تاندونها و لیگامنت ها انجام گرفته اما در مورد تأثیر آن در ترمیم استئوآرتریت هنوز مطالعه ای انجام نشده می باشد(76و77) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد : بررسی مورفولوژی کانال ریشه در دندان های مولر اول و دوم دایمی فک بالا به روش CBCT درافراد ایرانی

پس هدف از این مطالعه ایجاد استئوآرتریت تجربی در خوکچه هندی  بعنوان حیوان مدل بصورت یکنواخت و یکسان بود و درمانهای کنترل شده در گروهدرمان بوسیله PRP خودی انجام گرفت تا تأثیر این نوع روش درمانی بر روی بهبودی مفاصل مبتلا به استئوآرتریت روشنگردد.

 

[1]-Hip Displasia

[2]-Elbow displasia

[3]-Patellar  laxation

[4]-Cranial Crutiate Ligament

[5]-Hemocromatosis

[6]-Acromegali

[7] -Platelet Rich Plasma

کلیات و مطالعه منابع موجود

 

١-٢)ساختار وعملکرد مفاصل:

هدف مفاصل ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشد. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می گردد ودر نتیجه کاهش کیفیت زندگی را بدنبال خواهد داشت. بیماری های مفاصل معمولا مفاصل سینوویالی[1] را درگیر می کند. این مفاصل اجازه به حرکت زیاد را می دهند وجزء نگرانی های اولیه جراحان ارتوپد می باشند(50).

 

٢-١-٢(اجزای مفصل سینوویالی:

تمام مفاصل سینوویالی دارای یک حفره مفصلی[2]، کپسول مفصلی، [3]مایع سینوویالی، غضروف مفصلی واستخوان زیرغضروف[4] می باشد. بعضی مفاصل همچنین دارای لیگامنت های داخل مفصلی[5]، منیسک[6] وپد چربی[7] می باشند. سطح مفصلی استخوان توسط غضروف هیالین پوشیده شده می باشد. استخوان ها همراه با کپسول مفصلی و لیگامنت یک واحد را تشکیل می دهند. سایش همراه با افزایش سن نظاره می گردد اما بوسیله تروما، بیماری وتغییرات بیوشیمیایی وساختاری در غضروف مفصلی تشدید می گردد.

 

٢-٢)آناتومی مفصل زانو:

مفصل زانو بزرگترین مفصل سینوویال در بدن می باشد که بو سیله غشای سینویالی پوشیده شده می باشد. وزن زیادی را در بدن تحمل می­کند و از 3 استخوان تشکیل شده می باشد که شامل استخوان ران، استخوانی درشت نی و استخوان کشکک می­باشد. این استخوان­ها بوسیله ماهیچه­ها، لیگامنتها و کپسول مفصلی در کنار هم نگهداشته می­شوند.

[1]-Synovial  joint

[2] -Joint cavity

[3] – Joint capsul

[4]-Subcondral bone

[5]-Intraarticular ligaments

[6] – Meniscus

[7] -Fat pad

تعداد صفحه : 70

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: پزشکی