آیا ایران دچار سونامی سرطان شده است؟ | تغذیه سالم

ایران دچار سونامی سرطان شده؟

ایران دچار سونامی سرطان شده؟

این در حالیه که بعضی کارشناسان سرطان و دست اندرکاران بخش سلامت، بر این عقیده ان که کشور دچار ” سونامی سرطان” شده هرچند مسئولان ارشد وزارت بهداشت می گن که اینجور اتفاقی اتفاق نیفتاده و چیزی که از وضعیت بیماریهای سرطانی در کشور مشاهده می شه، تنها یه روند رو به زیاد شدنه.

اما نکته ای که این وسط هست، اینه که سن دچار شدن به سرطان در کشورمون پایین اومده و مرگهای سرطانی هم رو به زیاد شدنه. بطوریکه هرساله بیشتر از هزار مورد جدید دچار شدن به سرطان در کشور شناسایی می شه و ۳۰ هزار گرفتار به سرطان هم فوت می کنن.

شناسایی بیماران گرفتار به سرطان در کشورمون، یکی از نگرانیای اصلی وزارت بهداشته، چون، به گفته دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، بیماران گرفتار به سرطان، وقتی به دکتر مراجعه می کنن که مریضی طولانی شده و روند درمان با مشکل مواجه می شه. در همین حال، وزیر بهداشت عقیده داره که انجام “چک آپ” سالیانه می تونه تضمینی واسه تشخیص به موقع و کنترل این مریضی کشنده باشه.

مشکل اصلی در بروز سرطانها

البته وزیر بهداشت، مشکل اصلی در بروز سرطانها رو نبود توجه مردم به پیشنهادای بهداشتی عنوان کرده و گفته که مهمترین دلیل تزاید سرطان تغییر پیشگیری ناپذیر هرم سنی جمعیت در کشوره.

در همین حال، دکتر رضا قلم قاش رئیس انجمن توانبخشی قلبی ایران، تنها راه جلوگیری از وقوع “سونامی سرطان” در ایران رو، فقط و فقط پیشگیری، چک آپهای تکراری و به موقع، تشویق مردم به زندگی سالم، ورزش و ارائه اطلاعات درمانی همیشگی به مردم دونست و اضافه کرد: بار سنگین هزینه های درمان و نگهداری بیماران سرطانی واسه کشور، مردم و بیمه ها کمرشکنه و بدیش اینه درصد گسترش اون در کشور ما رو به زیاد شدنه. ضمن اینکه مرگ دلخراش مرتضی پاشایی هم می تونه تلنگری جدی به تموم مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان درباره تغییر سبک و راه و روش زندگی باشه.

این در حالیه که بررسیا نشون میده درصورت بی توجهی مردم به موضوع پیشگیری، تغییر در روش زندگی و خودمراقبتی، چهار سرطان سینه، کولون، سرویکس و پروستات، طی سالهای نه خیلی دورخط اول بیماریهای بدخیم رو در کشور شامل می شن.

از طرف دیگه، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، از آلودگی هوا به عنوان عامل ایجاد کننده سرطان یاد کرد و گفت: سرطان یه عامل خطره، فرد رو از شغلش باز می داره و هزینه های بالای دارویی داره. مریضی سرطان به دلیل رادیوتراپی، نیازمند تغذیه خاصه. مشکلات افسردگی و روانی رو هم باید بهش اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن.

ایشون عقیده داره که هرساله هزار مورد جدید سرطان در کشور شناسایی می شه و الان ۳۰۰ هزار گرفتار به سرطان در کشور هست که تموم این افراد نیازمند مراقبت، درمان، نگهداری و آرامش درد هستن.

سیاری به شایعترین علل دچار شدن به سرطان اشاره کرد و عنوان داشت که “سن”، شایعترین دلیل دچار شدن به سرطانه چون که با افزایش سن، تغییرات ژنتیکی رو تماشاگر هستیم. از طرف دیگه جامعه ما در حال سن بالا شدنه. پس انتظار اون هستش که در سالای آینده افزایش بروز موارد سرطان رو تماشاگر باشیم.

آلودگی هوا و سرطان

تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشون دهنده اون هستش که خطر دچار شدن به سرطان در آدمایی که در محیطای باز آلوده زندگی می کنن، بیشتر از سایرینه. این در حالیه که مردم تهران فقط پنج درصد از روزای سال رو هوای پاک تنفس می کنن.

مواد به وجود اومده به وسیله اگزوز موتورها (گاز CO و ذرات آویزون) و مخصوصا موتورهای دیزلی بسیار خطرناک و سرطان زا هستن. بطوریکه ۲۰ تا ۳۰ درصد آلودگی هوا هم به دلیل خودروهای فرسوده س.

مواد غذایی ناسالم و آلوده

مواد غذایی ناسالم از دیگر عوامل ایجاد کننده سرطانه، بطوریکه در صورت آلوده بودن مواد غذایی، خطر سرطان زا بودن اونا هست. ثابت شده که مواد غذایی شامل نیترات، سرطان زا هستن. این در حالیه که بیشترین نیترات در صیفی جات و سبزیجات هست. هم اینکه فلزات سنگین مانند آرسنیک، آفلاتوکسین و… هم در بروز سرطان نقش بسیار مهمی دارن.

مواد دخانی و مخدر

سیگار و تریاک از دیگر عوامل ایجاد کننده سرطان هستن. سیگار در بروز خیلی از سرطانا نقش مهمی داره. هم اینکه بالاترین مصرف تریاک در دنیا، مربوط به ایرانه. سرطانای دستگاه گوارش و مثانه هم از این روش درست می شن. پس بخشی از عوامل ایجاد کننده بروز سرطانا در دست خود انسانه که می تونه از اونا پیشگیری کنه.

چاقی و سرطان

چاقی و اضافه وزن از دیگر عوامل خطر بروز سرطانهاست. مصرف روغن جامد، اسیدهای چرب اشباع و ترانس می تونن زمینه بروز سرطان رو جفت و جور کنن. پس اطلاع رسانی به مردم خیلی با اهمیته. رسانه ها، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان نقش مهمی در این مورد دارن.

زنگ خطر مرگهای سرطانی در ایران/ سونامی سرطان؛ از شوخی تا واقعیت!

پنج سرطان شایع در ایران

سرطان ریه، پستون، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستن.

دکتر بهزاد رحمانی رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اعلام اینکه نه فقط آمار سرطان در کشور بالا رفته که سن دچار شدن هم کم شده، میگه: آمار سرطان در کشور بالا رفته اما اینکه به چه دلیل گفته شده که سونامی سرطان در کشور نداریم، می تونه به وجود اومده به وسیله مواضع سیاسی و اجتماعی باشه. در هر صورت، گفتن آمار سرطان در کشور، مشکی نمایی نیس بلکه واقع نماییه.

ایشون با تایید این موضوع که مراکز معتبر واسه ارائه آمار مستند از سرطان در کشور نداریم، تاکید کرد: تجربیات و مشاهدات روزمره پزشکان نشون میده که هم تعداد مبتلایان به سرطان در کشور بالا رفته و هم اینکه سن دچار شدن به سرطان کم شده. به طور مثال در مورد سرطان پستون عنوان می شد که نباید قبل از ۳۰ سالگی به این سرطان فکر کرد. در حالی که خود بنده مریضی دارم که ۲۱ سال سن داره و گرفتار به سرطان پستانه. هم اینکه مواردی از دچار شدن به سرطان مقعد(رکتوم) در سنین زیر ۱۸ سال داشته ایم که نشون میده سن سرطان در کشور کم شده.

در مقابل، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، عقیده داره که آمارهای مربوط به سونامی سرطان در ایران غلطه.

به گفته ایشون، در سالهای گذشته اخبار و گزارشهای زیادی مبنی بر اینکه سونامی سرطان در کشور در حال رخ دادنه، منتشر شده که منتهی به نگرانیای مردم گردیده در حالی که آمارهای موجود درستی این موضوع رو تایید نمی کنه.

ملک زاده گفت: براساس آمارهای معتبر، اندازه بروز سرطان در ایران کمتر از کشورای دیگه س و براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، اندازه بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط ۱۳۴.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده.

کشنده ترین سرطان در ایران

دکتر اسماعیل اکبری رئیس انجمن سرطان کشور، سرطان معده رو شایعترین سرطان در مردان ایرونی و کشنده ترین در مردان و زنان کشور گفت و گفت: ۵۰ سال پیش سرطان معده جزو ۱۰ سرطان اول در کشورای غربی به حساب می رفت ولی با افزایش مراقبتای بهداشتی در اون کشورها سرطان معده از فهرست سرطانای مطرح خارج شده.

ایشون با تاکید بر این که سرطان ارثی نیس، اضافه کرد: ابتلای مرحوم مرتضی پاشایی به سرطان معده در سن ۲۸ سالگی یه استثنا بوده.

اکبری، سرطان رو دارای روند طولانی و طولانی ۱۵، ۱۶ ساله گفت و گفت: تغییراتی که در ژن صورت میگیره دلیل بروز سرطان زودرس می شه.

ایشون گفت: باید کمپین سرطان رو واسه بیماران و خونواده هاشون درست کرد و هنرمندان باید وارد این کمپینها شن تا مردم بیشتر متوجه مهم بودن این مریضی شن.

مهمترین دلیل دچار شدن به سرطان

دکتر محمد اسماعیل مطلق رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت هم افزایش سن جمعیت رو مهمترین دلیل ابتلای به سرطان گفت و اضافه کرد: روش زندگی ناسالم و عوامل محیطی در بروز این مریضی موثر واقع می شن. مردم باید از خود مراقبتی بدونن و در جهت مصرف غذای سالم تلاش کرده و از روغن پالم و آب آلوده استفاده نکنن و وزن خود رو کنترل و از سبزیجات و میوه زیاد استفاده کنن.

به گفته ایشون، غربالگری می تونه سه سرطان پستون، روده بزرگ و دهانه رحم رو زودتر از موعد معمولی مشخص کنه و هر چی سرطان زودتر شناسایی شه هزینه های مریض هم کمتر می شه./ مهر نیوز

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *