آیا ایستادن طولانی مدت زیر آفتاب باعث خون دماغ می شود؟ | بیماری

: ایستادن دراز مدت زیر آفتاب باعث خون دماغ می شه؟

خون دماغ شدن می تونه دلایل بسیار زیادی داشته باشه، البته اعتقادات رایجی بین مردم هم درباره خون دماغ شدن هست که اشتباهه. اگه در تابستون کسی در برابر گرمای زیاد قرار بگیره، واسه این که بدن بتونه گرما رو دفع کنه، عروق سطحی گشادتر می شن و خون دماغ در آدمایی که مستعد هستن، اتفاق میفته.

هزار و یه دلیل واسه خون دماغ

مادربزرگ تابستانا تا وقتی آفتاب وسط آسمون بود، نمی گذاشت در حیاط بازی کنیم. می گفت اگه آفتاب زیاد روی سرت بتابد، خون دماغ می شی و البته این رو واسه ترسوندن ما نمی گفت؛ به اون باور داشت. حتما تا کنون افراد زیادی رو دیده اید که خون دماغ شدن. شاید هم خودتون بارها دچار این مشکل شده باشین.

عقاید متفاوتی در مورد خون دماغ هست؛ حتی بعضی فکر می کنن اگه کسی خیلی خون دماغ شه حتما سرطان یا مریضی صعب العلاجی داره، در حالی که دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران میگه: خیلی وقتا مشکل فقط خشکی مخاط بینیه.

یه خون دماغ و هزار و یه دلیل

دلایل بسیار زیاد و متنوعی واسه بروز خون دماغ هست. بعضی وقتا اشکال در خود بینیه، مثلا ممکنه مخاط بینی خشک باشه، با دستکاری و ورود جسم خارجی یا هر گونه ضربه به اونم خونریزی شروع می شه.بعضی وقتا هم در بینی تومور هست که باعث خونریزی می شه.

به کار گیری داروها مثل اسپری آلرژی که در بینی میزنن هم مخاط اونو خشک و مستعد خونریزی می کنه.اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی هم می تونه دلیل خون دماغ شه.اگه کسی دچار هر نوع مشکل آناتومیک بینی باشه، مستعد خون دماغ می شه، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یه طرف بینی بیشتر در برابر هوای خشک قرار میگیره و مخاطش بسیار خشک می شه.

بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکنه دچار خونریزی ناچیز شه، ولی در کسائی که مریضی زمینه ای و خونی دارن، شدیدتر اتفاق میفته.علاوه بر این، خونریزی از بینی در آدمایی که به هر دلیل جراحی بینی انجام دادن و افراد دچار بیماریای التهابی مثل رینیت، معتادان به کوکایین و هر نوع مخدر استنشاقی، بیشتر اتفاق میفته.البته بعضی وقتا هم خون دماغ می تونه بدون دلیل باشه و در بررسیا علتی واسه اون پیدا نشه.

اگه خونریزی همیشه تکرار شه، ممکنه نشونه مریضی عمومی مثل مشکلات انعقادی یا خونی، لوسمی (سرطان خون) باشه و حتما باید مریض بررسی بیشتر شه.

بعضی وقتا خون دماغ خودنمایی یه بیماریه

اختلالای انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه ها بیماریای تنفسی ویروسی یا بیماریای زمینه ای و خونی از بیماریایی هستن که یکی از تظاهراتشان می تونه خونریزی از بینی باشه.بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکنه دچار خونریزی ناچیز شه،

ولی در کسائی که مریضی زمینه ای و خونی دارن، شدیدتر اتفاق میفته. در سنین بالا هم دلیل خونریزی معمولا فشارخون بالا یا مشکلات عروقیه.

وقتی خون دماغ میشیم

خیلی از ما وقتی خودمون یا دیگری دچار خون دماغ می شه، دستپاچه میشیم و نمی دونیم چه کنیم، ولی این متخصص گوش و حلق و بینی پیشنهاد می کنه، ضمن حفظ خونسردی این اقداما رو انجام بدیم:

اول طوری بشینین که بالا تنه از پایین تنه بالاتر قرار بگیره. بعد دو پره بینی رو آروم با انگشت بگیرین و ۵ دقیقه فشار بدین. بعد کمپرس سرد دو طرف بینی بذارین.بعضی فکر می کنن کسی که دچار خون دماغ شده، باید سرش رو به طور کامل به عقب مایل کنه، اما این کار اشتباهه و باعث می شه خون به حلق و ریه وارد شه، مخصوصا اگه شدید باشه، حالت نیمه نشسته، بهترین حالته.

کی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگه خونریزی با اقدامایی که گفتیم کنترل شد، چه بهتر ولی اگه ادامه پیدا کرد و با این اقدامای ساده بند نیومد چه؟

اگه خونریزی بند نیومد یا حتی زود بند اومد ولی تکرار شد و همیشه اتفاق افتاد یا شدید بود، حتما باید به دکتر مراجعه کرد.

اگه خونریزی با علائم دیگری مثل سردرد باشه یا گرفتگی بینی هم وجود داشته باشه، مخصوصا بچه ای که خون دماغ می شه و بینی اش میگیره، باید حتما به دکتر مراجعه کرد.

اگه ترشح بینی در بچه بدبو باشه، دلیلش اینه که جسم خارجی در بینی هست، مگه این که خلافش ثابت شه.

ترشح خونی همیشگی از بینی می تونه نشونه تومور خوش خیم یا بدخیم باشه. تومور خوش خیم آنژیوفیبروم بیشتر در پسرها و تا نزدیک اوایل سن بلوغ که تغییرات بینی ایجاد می شه، شایع تره، ولی بعضی وقتا بعد از اونم دیده می شه.بعضی وقتا خونریزی بینی اونقدر شدیده که واسه به وجود نیامدن مشکل جدی واسه مریض و حتی به خطر نیفتادن جون اون جراحی لازمه که امروزه با آندوسکوپی انجام می شه

وقتی کار به درمانگاه و بیمارستان می کشداگر خونریزی ادامه پیدا کنه و شدید باشه، کار به دکتر و بیمارستان میکشه، اما در بیمارستان واسه مریض چه می کنن؟

اول واسه مریض تامپون می ذارن، یعنی یه باند باریک رو به پماد آنتی بیوتیک مثل تتراسیکلین آغشته می کنن تا ۴۸ تا ۷۲ ساعت بمونه تا خون بند بیاد.شایع ترین محل خونریزی، قسمت قدامی تیغه بینیه. بعضی وقتا در صورت خونریزی دراز مدت اگه دکتر در معاینه رگ عامل خونریزی رو ببینه و محل خونریزی محدود و مشخص باشه، اونو با برق، مواد شیمیایی و رادیوفرکوئنسی می سوزونه.

در کسی که به دلیل فشارخون و لوسمی خون دماغ شده و محل خونریزی اش پراکنده س، نه فقط سوزوندن به نفع مریض نیس، بلکه وضع رو بدتر می کنه و باید مشکل زمینه ای حل شه. از طرف دیگه، سوزوندن باید محدود و با دقت باشه، چون اگه با بی احتیاطی باشه، باعث سوراخ شدن تیغه بینی می شه.

بعضی وقتا خونریزی بینی اونقدر شدیده که واسه به وجود نیامدن مشکل جدی واسه مریض و حتی به خطر نیفتادن جون اون جراحی لازمه که امروزه با آندوسکوپی انجام می شه. با این روش هم محل خونریزی مشخص و هم درمان انجام میشه، ولی بعضی وقتا اینم به درد بخور نیس و از راه گردن، رگ اصلی رو (کاروتید خارجی) می بندن.

اگه زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ میشیم؟

حالا می رسیم به چیزی که اول متن مطرح کردیم و عقیده مادربزرگا در مورد این که اگه زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ میشیم.این متخصص گوش و حلق و بینی در این باره میگه: معمولا بیشتر در فصل زمستون که هوا سرد و خشکه، خون دماغ شایع تره، مخصوصا در محیط دربسته ای که در اون وسایل گرم کننده هست،

اما اگه در تابستون کسی در برابر گرمای زیاد قرار بگیره، واسه این که بدن بتونه گرما رو دفع کنه، عروق سطحی گشادتر می شه و خون دماغ در آدمایی که مستعد هستن، اتفاق میفته.

.

منبع :gahar.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *