آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ | بیماری

: ایمپلنت دندون درد داره؟ این درد چقدر زمان میبره؟ چه کارایی میشه واسه آرامش این درد انجام داد؟ در این مطلب می خوایم به این سوالات جواب بدیم.

: ایمپلنت دندون درد داره؟


ستاره | سرویس سلامت –
ایمپلنت دندون درد داره؟ این درد چقدر زمان میبره؟ چه کارایی میشه واسه آرامش این درد انجام داد؟ در ادامه به این سوالات جواب میدیم.
درد ایمپلنت دندون معمولا یکی از اولین چیز هاییه که بعد از انجام ایمپلنت و رفع بی حسی، متوجه اون میشین. احساس می کنین که انگار دندون خود رو کشیده اید و چیزی درون لثه شما گیر کرده. یه جور احساس فشار و درد در استخون فک، جایی که ایمپلنت انجام شده، احساس می کنین. هم اینکه لثه دور و بر محل ایمپلنت بسیار حساس می شه.
در واقع باید گفت که یه جور جراحی ارتوپدی روی فک شما انجام شده. بیشتر بیماران به این موضوع فکر نمی کنن، اما جراحی ایمپلنت دندون در واقع یه جور جراحی ارتوپدی در اندازه کوچکتره.
مهم نیس که چقدر دندانپزشکان بگن که ایمپلنت رو با ملایمت و دقیق انجام خواهند داره. در هر صورت نمیشه این واقعیت رو ندیده گرفت که دندون شما کشیده شده، چاله ای در استخون فک ایجاد شده و یه وسیله از جنس تیتانیوم درون چاله قرار گرفته و این فقط واسه یه ایمپلنت طبیعی و تقریبا ساده س!.

 

وقتی که مریض می پرسد ایمپلنت دندون درد داره؟ در واقع دو احتمال مطرح می شه. بعضی وقتا منظور اونا درد ایجاد شده بعد ازجراحی ایمپلنته. اما بعضی وقتا منظور اونا دردیه که در بین جراحی، ممکنه به اون دچار شن.
بیشتر بیماران، در بین جراحی ایمپلنت، درد بدی رو تجربه نمی کنن. اول اینکه جراح معمولا از مواد بی حسی بسیار قوی استفاده می کنه. در ثانی به بیشتر بیماران یه جور آروم بخش تزریق می شه. پس میشه گفت که ایمپلنت دندون در بین عمل، معمولا درد نداره.
اما درد ایمپلنت دندون پس از جراحی بسیار شایعه. مطمئنا بعد از جراحی، درد دارین. درد ایمپلنت دندون در مراحل اولیه به طور کامل طبیعیه. هم اینکه ممکنه ۳ تا ۵ روز پس از جراحی، تورم داشته باشین.
اگه چندین ایمپلنت در فک فوقانی خود انجام داده باشین، ممکنه کمی کبودی در دور و بر چشم شما ایجاد شه. این موضوع به طور کامل طبیعی بوده و ظرف چند روز برطرف می شه.

واسه آرامش درد ایمپلنت دندون چه کاری میشه انجام داد؟

در مراحل اولیه بهبود پس از جراحی که می تونه ۷ تا ۱۰ روز طول بکشه، چندین کار وجود دارن که می تونین واسه آرامش درد ایمپلنت دندون انجام بدین.
۱. واسه آرامش درد ایمپلنت دندون می تونین از داروای مسکن استفاده کنین. یکی از موثرترین اونا ایبوپروفنه. می تونین از ایبوپروفن ۶۰۰، هر ۸ ساعت یه بار استفاده کنین. دکتر در صورت نیاز، ممکنه دارویی قوی تر واسه شما تجویز کنه.
۲. واسه آرامش تورم گونه یا لب خود می تونین بدون این دست اون دست کردن بعد از جراحی، روی اونا یخ بذارین. واسه پیشگیری از سرمازدگی صورت خود، بهتره قالبای یخ رو درون یه هوله پنبه ای بسیار نازک بذارین.
۳. پس از جراحی، لثه ها تا ۳ روز به طور کامل حساس هستن. می تونین از آب نمک داغ واسه شستشوی لثه ها استفاده کنین. این کار رو با ملایمت انجام بدین. خیلی با اهمیته که آب رو در دهن خود با شدت غرغره نکنین. بدین منظور آب نمک رو به مدت ۱۰ الی ۲۰ ثانیه در دهن خود نگه دارین، بعد اونو بیرون بریزین. این کار رو چند بار تکرار کنین. بهتره در روز اول پس از جراحی، هر دو ساعت یه بار به مدت ۲ دقیقه این کار رو انجام بدین.
۴. در آخر بهتره واسه روز اول، غذایی سرد و نرم بخورین مانند بستنی یا ماست میوه ای.

 

ایمپلنت دندون چقدر درد داره؟

اندازه درد ایمپلنت دندون به چندین مورد وابسته. اصلی ترین عامل به نوع جراحی برمیگرده. اگه پیوند استخون انجام دادین، پس به طور کامل طبیعیه که انتظار درد داشته باشین. اگه ایمپلنت دندون بدون هیچ جراحی اضافی (مانند جراحی پیوند استخون) باشه، درد اون مثل کشیدن دندون هستش.

همونجوریکه قبلا اشاره کردیم، تورم معمولا طی ۳ تا ۵ روز از بین میره، و ۹۹ درصد درد ایمپلنت دندون طی ۷ تا ۱۰ از بین میره. اما یه حقیقت باحال درباره جراحی هست. به دلایلی درد اولیه طی ۲ تا ۳ روز از بین میره و بعد در روزای ۴ و ۵ یهو درد بیشتری رو احساس می کنین. وحشت نکنین. این موضوع حتما به این معنی نیس که اشتباهی روی داده. این بعضی وقتا اتفاق میفته. تنها موضوع مهم اینه که حواس تون باشه تورم دوباره برنگردد.
اگه احساس کردین که تورم دوباره ظاهر شده، سریع با دکتر خود تماس بگیرین. این حالت می تونه یه جور عفونت باشه که نیاز به آنتی بیوتیک داره. یکی دیگه از عوامل مهم در اندازه درد ایمپلنت دندون، به روند بهبود فرد وابسته؛ انگار بعضی از افراد، خیلی سریعتر از بقیه بهبود پیدا می کنن. اونا درد و تورم کمتری رو تجربه می کنن. واسه این افراد خوش شانس، ایمپلنت بیشتر بسیار ساده س!!

 

یه هفته تا ۱۰ روز پس از ایمپلنت دندون، درد باید به طور کامل برطرف شده باشه. اگه هنوز درد زیادی دارین، ممکنه مشکلی وجود داشته باشه. مشکلاتی مانند:

  • شل شدن کلاهک درمانی. کلاهک درمانی یه جور پیچ کوچیک بوده که روی ایمپلنت قرار داده می شه تا به محل جراحی اجازه بهبود داده شه. وقتی که بعدا تاج روی ایمپلنت نصب شه، این کلاهک ورداشته می شه.

در زمان بهبود، ممکن این کلاهک شل شه. این باعث تحریک لثه و بروز درد می شه. دندانپزشک این کلاهک رو ورداشته، داخل ایمپلنت رو تمیز می کنه و بعد یه کلاهک نوین و ضد عفونی شده با ژل ضد باکتریایی، مانند ژل کلرهگزیدین رو دوباره نصب می کنه.

  • شل شدن ایمپلنت. در بعضی موارد، ایمپلنت می تونه شل شه. دلایل زیادی واسه این اتفاق وجود دارن، اما مهم اینه که این حالت می تونه دردناک باشه. بعضی وقتا با گذشت زمان، ایمپلنت ممکنه به استخون جوش بخوره و ثابت شه. هرچند معمولا ایمپلنت شل شده رو باید از دهن خارج کرد.

 

  • عفونت. لثه یا استخون می تونن بعد از جراحی دچار عفونت شن. در این شرایط، دکتر آنتی بیوتیک تجویز می کنه. واسه عفونتای لثه، دهانشویهای شامل پراکسید می تونن بسیار موثر باشن.
  • فشار موقت بریج روی لثه. بعضی وقتا بیماران میخوان تا بهبود ایمپلنت، از یه جور دندون موقت استفاده کنن. اگه این حالت روی لثه زیاد فشار آورد، می تونه موجب درد شه. این مشکل معمولا در به کار گیری بریج مریلند روی نمی ده. اما اگه از دندون مصنوعی فلیپر استفاده کنین، احتمال بروز درد بیشتر هستش.
  • سوختگی استخون. این اتفاق بسیار نادره که استخون دور و بر ایمپلنت به وسیله گرمای مته جراحی دچار آسیب شه. اگه این اتفاق بیفته، استخون بهبود پیدا نمیکنه. این حالت بسیار دردناکه. در این شرایط تنها میشه ایمپلنت و لایه استخون مرده رو خارج کرد و اجازه داد تا این ناحیه بهبود یابد. میشه از پیوند استخون واسه پر کردن فضای خالی استفاده کرد.

 

برگرفته از: dental-health-advice.com

.

منبع : setare.com

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *