آیا ایمپلنت های دندانی گران تر | بهترند؟ | بیماری

آکایران :ایمپلنتای دندانی، پیچایی از جنس تیتانیوم هستن که در استخون فک جاگذاری می شن و مانند ریشه دندون عمل میکنن. این درمان، جانشین خوبی واسه دندونای از دست رفته، اما بعضی وقتا بی اطلاعی یا اطلاعات کم بیماران باعث می شه با وجود صرف هزینه های میلیونی از نتیجه کار راضی نباشن.

دکتر محمد علی همتی ، رئیس دانشکده دندونپزشکی دانشگاه تماشاگر اعلام کرد، ماهانه صد هزار ایمپلنت در کشور کاشته می شه که این حجم درخواست موجب شده، بعضی افراد مبادرت به واردات غیرقانونی ایمپلنت کنن.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که ۲۰ درصد ایمپلنتای موجود در بازار استاندارد نیستن، اضافه کرد: بعضی آدما به عنوان افراد حقیقی و حقوقی مبادرت به واردات ایمپلنت به کشور می کنن. آدمایی که از مبادی درست اقدام می کنن، بدون مشکل هستن پس قیمت تموم شده ایمپلنتایی که وارد می کنن، با در نظر گرفتن پرداخت هزینه های گمرکی بیشتره.

بنا : حالا این سوال مطرح می شه که مردم چیجوری از بین ایمپلنتای دندانی با قیمتای متفاوت دست به انتخاب بزنن؟ ایمپلنتای گرا نقیمت تر دووم بیشتری دارن یا احتمال بروز مشکلات دندانی به دنبال کاشت اونا کمتره؟

ایمپلنت، ابزاریه که داخل استخون و لثه قرار میگیره و باید دارای بالاترین درجه استاندارد باشه چون که وگرنه، موجب عفونت و آسیب به بافت می شه.

دکتر سیامک افشاری، متخصص دندونپزشکی ترمیمی و زیبایی میگه:

اهمیت به کار گیری ایمپلنتای استاندارد، وقتی مشخص می شه که بدونین بیماران زیادی بر اثر به کار گیری ایمپلنت نامرغوب دچار آسیبای جدی به اعصاب حسی و حرکتی شدن و حتی در مواردی عفونت فک بالا و خطر انتقال عفونت به گوش، چشم و حتی جمجمه، سلامت فرد رو بشدت تهدید می کنه.

یکی از مهم ترین دلایل فرق قیمت ایمپلنتا ، جنس و موندگاری اوناس. به خاطر همین به کار گیری شکلای جور واجور با کیفیت بهتر، لازمه صرف هزینه بیشتره

انتخاب درست داشته باشین
به گفته دکتر افشاری، همه دندانپزشکان مجبور به پیروی از قیمتای مصوب وزارت بهداشت هستن و مردم بدون هیچ سختی ای می تونن اطلاعات لازم رو درباره ایمپلنتا از دندانپزشکان بگیرن.

با کمی پرس وجو می تونین فهرستی از ایمپلنتای دندانی استاندارد و مرغوب موجود در بازار جفت و جور کنین و یکی از اونا رو به دندانپزشکتان پیشنهاد بدین.

اگه هم به هر دلیلی به دندانپزشک مورد اعتماد دسترسی نداشته باشین، می تونین از شرکت سازنده ایمپلنت مورد نظرتون بخواین دندانپزشکانی رو که با این شرکت همکاری می کنن، به شما معرفی کنن. تموم قطعاتی که در روند کاشت ایمپلنت استفاده می شن، دارای برچسب هستن که یکی از این برچسبا در پرونده و دیگری در سرنسخه قرار داده می شه و اینطوری چه از دید کیفیت و چه قیمت قابل پیگیری هستن.

 

عمر ایمپلنتا چقدره؟
عمر به درد بخور ایمپلنتای مرغوب بین ۲۵ تا ۳۰ ساله؛ به شرطی که از اونا خوب مراقبت شه.

این وسط، یکی از مهم ترین دلایل فرق قیمت ایمپلنتا ، جنس و موندگاری اوناس. به خاطر همین به کار گیری شکلای جور واجور با کیفیت بهتر، لازمه صرف هزینه بیشتره.

 

به دندانپزشک باتجربه مراجعه کنین
این وسط، نقش دندانپزشک رو در موفقیت کاشت ایمپلنت نباید ندیده بگیریم . به گفته دکتر افشاری، بعضی وقتا بهترین ایمپلنت از طرف پزشکی بی تجربه کار گذاشته می شه و مریض با مشکلات زیادی مثل درد شدید و عفونت لثه روبه رو می شه، در حالی که بعضی مواقع یه دندانپزشک حاذق از شکلای جور واجور معمولی تری استفاده می کنه، اما تخصص و تجربه کافی اون در کنار رعایت پیشنهادای بهداشتی واسه مریض باعث می شه فرد سالای متمادی مشکلی با ایمپلنت نداشته باشه. پس قیمت بالا حتما کیفیت ایمپلنت رو تضمین نمی کنه.

 

اهمیت مراقبت دندانی بعد از کاشت ایمپلنت
علاوه بر تخصص دکتر جراح و فوت وفن عمل ـ که نقش بسیار مهمی در موفقیت کاشت ایمپلنت اجرا می کنه ـ جلوگیری از عفونی شدن ایمپلنت به مراقبت پس از اون بستگی داره.

به کار گیری مسواک خیلی نرم واسه برداشتن ذرات و بقایای غذا از محل جراحی، مصرف آنتی بیوتیک تجویزشده تا آخرین دوز، شست وشوی همیشگی دندون با دهانشویه دارویی و مراجعه دوره ای منظم به دکتر از جمله این مراقبت هاست.

هم اینکه در قسمتایی از دهن ـ که به دلیل وجود پروتزای ثابت یا متحرک یا بیرون زدگی پرکردگی دندانی، احتمال گیر غذایی یا تحریک لثه و ایجاد آماس هست ـ باید پس از هر وعده غذایی و به کمک نخ دندون و مسواک مخصوص، سطوح بین دندانی رو تمیز کرد، اما به کار گیری وسایل نوک تیز مثل خلال دندون، هم به خود دندون ایمپلنت و هم به بافت نرم دور و بر اون آسیب وارد می کنه و می تونه باعث بروز عفونت شه، طوری که بعضی وقتا دکتر مجبور به برداشتن ایمپلنت می شه.

 

دکتر ابوالحسن مسگرزاده، متخصص جراحی دهن، فک و صورت هم در این باره میگه:
«رعایت بهداشت کامل دهن، از راه مسواک زدن به روش درست و طبق تجویز دندانپزشک، به کار گیری مسواکای کوچیک مخصوص واسه تمیز نگه داشتن فضاهای بین ایمپلنتا و دندونای طبیعی مجاور، جلوگیری از تجمع مواد غذایی در فضاهای گفته شده و جرم گیری دندون در وقتی که ضرورت داشته باشه نه فقط از تجمع پلاکای باکتریال و تخریب دندون های مجاور ایمپلنت و بافت لثه جلوگیری می کنه، بلکه به انجام موفقیت آمیز روند کاشت دندون هم کمک می کنه.

تجمع مواد غذایی، رسوب جرم و تشکیل لایه ای از رسوبات روی دندونای طبیعی و هم اینکه ایمپلنتا موجب تورم وتحریک لثه می شه. اینطوری، چسبندگی لثه به دندون یا ایمپلنت از بین میره که خود موجب تجمع بیشتر باکتری و شدید شدن سیر مریضی می شه و در ادامه این روند به تحلیل استخون دور و بر ایمپلنت یا دندون طبیعی شده و با پیشرفت زیاد منتهی به لق شدن دندون یا ایمپلنت شه.

اولین اقدام پس از کاشت ایمپلنت، به کار گیری راهکارهایی واسه کنترل عفونت و کاهش درد به وجود اومده به وسیله جراحیه. بهتره در هفته اول بعد از جراحی، مراقبتای عادی زخم دهن، به کار گیری دهانشویه مخصوصا دهانشویهای ضدعفونی کننده (مانند کلر هگزیدین)، دوری از جویدن غذا روی ایمپلنتا و مصرف غذاهای نرم، به کار گیری داروهای مسکن و آنتی بیوتیک، نکشیدن سیگار و مسواک زدن بقیه دندانا غیر از محل ایمپلنت انجام شه.

مهم ترین نکته ای که پس از کاشت ایمپلنت باید مورد توجه قرار بگیره، تمیز کردن دندون وصل شده به ایمپلنته که واسه این منظور حتما باید علاوه بر مسواک، از نخ دندون هم استفاده شه.»

بیماران گرفتار به پوکی استخون، دیابتیای با قند خون کنترل نشده، افراد گرفتار به دندون قروچه، بیماران تحت رادیوتراپی مخصوصا در ناحیه فک و صورت، افراد گرفتار به بیماریای پریودنتال (لثه)، مریضایی که داروهای خاصی مصرف می کنن و افراد سیگاری نباید ایمپلنت کنن

خداحافظی با باورهای نادرست
کم نیستن مریضایی که به مطب یا کلینیک دندونپزشکی مراجعه می کنن، اما دنبال جایگزینی واسه ایمپلنت هستن چون فکر می کنن کار گذاشتن یه جسم خارجی در لثه، مشکلاتی مثل تحلیل بافت لثه و عفونت رو داره.

دکتر افشاری در توضیح این موضوع میگه: ایمپلنتا از جنس تیتانیوم هستن که در محیط بدن به طور کامل خنثیه و در شرایط طبیعی نه فقط هیچ عکس العمل مضری واسه بدن آدم ایجاد نمی کنه، بلکه با تغییرات سطحی ایجاد شده روی اونا بشدت تمایل دارن جذب استخون فک شن.

ایمپلنت مانع ادامه تحلیل استخون فک می شه. یعنی، قرار دادن ایمپلنتا مگه در شرایط بسیار نادر باعث هیچ واکنشی در استخون نمی شه. حتی در مقایسه با بقیه جراحیای محیط دهن، اندازه درد و ناراحتی جراحی ایمپلنت بسیار کمتره و با رعایت دستور دندانپزشک بیشتر بدون ناراحتی تموم می شه. در عین حال بعضی وقتا بنابه صلاحدید دکتر امکان قرار دادن همزمان ایمپلنت همراه کشیدن دندون هست.

 

چه آدمایی نباید از ایمپلنت استفاده کنن
به گفته دکتر افشاری، بیماران گرفتار به پوکی استخون، بیماران دیابتی با قند خون کنترل نشده، افراد گرفتار به دندون قروچه، بیماران تحت رادیوتراپی مخصوصا در ناحیه فک و صورت، افراد گرفتار به بیماریای پریودنتال (لثه)، مریضایی که داروهای خاصی مصرف می کنن و افراد سیگاری، گزینه های مناسبی واسه کاشت ایمپلنت حساب نمی شن و باید دنبال راهکارهای درمانی دیگه باشن. 

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:
جام جم – پریسا اصولی
مهر

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *