آیا این امکان وجود دارد که در دندان پزشکی دچار بیماری ایدز شویم؟ | بیماری

همین چند وقت قبل بود که چاپ خبری در یکی از روزنامه ها، مبنی بر گرفتار شدن مردی به مریضی ایدز به دلیل انجام کار دندونپزشکی، باعث عصبانیت چند نفر ازدندان پزشکان شد؛ حتما شمام خیلی وقتا  اخبار این چنینی رو در این مورد شنیدین و شاید درگیر این سوال شده باشین

‎ ممکنه انجام درمانهای دندونپزشکی شما رو در خطر دچار شدن به مریضی ایدز بذاره؟


تماس حروم جنسی، انتقال از مادر آلوده به جنین، انتقال از راه خون آلوده، انتقال از معتادان تزریقی.

با در نظر گرفتن شرایط محیط دندون پزشکی، تنها راه های احتمالی واسه ابتلای شما به این ویروس، ورود ویروس از راه تماس وسیله آلوده با خون یا منبع داخلی بدن شما هستش.
 این وسط آگاهی شما از چیزی که در پشت پرده مطبهای دندونپزشکی میگذره می تونه اطمینان شما رو در مورد نبود دچار شدن به این ویروس جلب کنه یا برعکس، خیالتونو به طور کاملً پریشون سازه.
 وسایل مطبای دندونپزشکی رو میشه به دو دسته تقسیم کرد:

– وسایلی که در رابطه مستقیم با منبع دهن و دندون شما نیستن. (مانند وسایل دندونپزشکی) این وسایل معمولاً پس از انجام کار هر مریض، با محلولهای مخصوص، ضد عفونی می شن.

– وسایلی که در رابطه مستقیم با منبع دهن و دندون شمان این وسایل همون وسایلی هستن که در صورت آلودگی به ویروس ایدز می تونن واسه شما خطرساز باشن، اما این وسایل در همه مطبهای دندونپزشکی یا به صورت یه بار مصرف استفاده می شن (مانند سرسوزن تزریق و کارپولهای بی حسی) و یا در شرایط مخصوص استریل می شن (مانند فرزهای تراش دندون و وسایل مخصوص کشیدن دندون).
استریل کردن وسایل درد با به کار گیری گرمای خشک (فور) یا گرمای مرطوب (اتوکلاو) انجام می شه. در این دستگاه ها وسایل تو یه دمای مشخص و به مدت معینی قرار می گیرن. گرمای تولید شده همه باکتریا و ویروسهای احتمالی، از جمله ویروس ایدز، رو نابود می کنه و استفاده دوباره دندانپزشک از اونا واسه شما خطری در بر نداره.

‎سؤال دوم: از کجا مطمئن باشیم که دندانپزشک وسایل مورد استفاده رو استریل می کنه؟


واقعا راهی واسه اطمینان از این موضوع وجود نداره! حتی توجه به ظاهر و پاکیزگی مطب نمی تونه شما رو از این نکته مطمئن کنه، اما شاید یادآوری دو نکته نگرانی شما رو تسلی دهد:
اول، خود دندانپزشکان به دلیل برخورد هر روزه با مریضایی که احتمال آلودگی اونا به ویروس ایدز هست، بیشتر از هرکی دیگه ای در برابر آلودگی هستن. پس اگه فرض کنیم دندانپزشک نگران سلامت خودش هست، می تونیم اطمینان داشته باشیم که بقیه هم در حاشیه امنیت قرار دارن!
دوم، دندانپزشک، نه به عنوان کسی که قبل از شروع کار طبابت، در برابر قرآن قسم یاد کرده که حافظ جون و مال و ناموس بیماران خود باشه؛ بلکه به عنوان یه آدم با وجدان، هیچ وقت آسون انگاریی رو که موجب به خطر افتادن جون همنوع خوده، انجام نمیده.

‎یادآوری یه نکته و خیال راحت آخر:


ویروس HIV مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا نیس که فرد در عرض یه یا دو روز پس از آلودگی، دچار تظاهرات بالینی اون شه. ویروس HIV پس از ورود به بدن میزبان دست کم بین یک تا ده سال نهفته می مونه. پس ساده انگارانه س اگه قبول کنیم کسی بتونه اثبات کنه که نزدیک به یه دهه پیش، دقیقاً چیجوری و به وسیله کی به این ویروس گرفتار شده. امیدوارم از این پس با شنیدن خبر ابتلای مردی که یه هفته قبل به دندانپزشک مراجعه کرده، به مریضی ایدز، به درمانهای دندونپزشکی بد فکر نشید و با خیال راحت زیر دست دندانپزشک خود بشینین!

منبع- دندونه

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *